O leksykonie 2. wersja

van-den-berk-on-trees-web-2

Drugie wydanie uzupełnione
Drugie wydanie leksykonu „Van den Berk on Trees” ukazało się na końcu stycznia 2015. Jest to kontynuacja bestsellerowego pierwszego wydania z 2002 roku, które z miejsca stało się ważnym materiałem referencyjnym w tej dziedzinie. Drugie wydanie zostało w pełni zmienione i zaktualizowane. W leksykonie znalazło się miejsce dla 383 nowych gatunków i odmian roślin, a każdemu opisowi towarzyszy piękne zdjęcie. Podstawowy materiał zawarty w leksykonie, opisującym łącznie 1101 rodzajów i odmian roślin, przygotowali dwaj wieloletni dyrektorzy Jan i Paulus van den Berk. Cees van Casteren, kierownik ds. produkcji, od ponad 40 lat pracujący w Szkółkach Van den Berk zajął się materiałem uzupełniającym.

Różnorodność biologiczna
W leksykonie znalazły się opisy nowych odmian, które zdobyły już sobie pozycję na rynku, ale też wielu innych odmian mniej znanych i popularnych. Mimo mniejszej popularności odmiany te również zasługują na miejsce na kartach leksykonu. Stanowią one jednocześnie mocną stronę leksykonu, ponieważ wiedza o nieznanych gatunkach i odmianach może korzystnie wpłynąć na plany obsadzenia i większą różnorodność biologiczną. To ostatnie stanowi siłę napędową rozwoju firmy. - Różnorodność biologiczna to konieczność - twierdzi dyrektor generalny Pieter van den Berk. - Sprawia, że jesteśmy mniej narażeni na choroby i plagi oraz stanowi źródło rozwoju ptaków i różnego rodzaju owadów. Jest to jeden z powodów wydania tego leksykonu, z którego w drugim wydaniu wypadło również kilkadziesiąt odmian, ponieważ praktycznie nie są już hodowane albo zostały zastąpione lepszymi odmianami.

 berkblad   Fragment 'Van den Berk on Trees'


Informacje praktyczne
Oprócz uaktualnienia i rozszerzenia opisanego asortymentu, w drugiej edycji znalazło się również kilka nowych rozdziałów z informacjami praktycznymi. Czytelnik znajdzie tam również zalecenia i wskazówki dotyczące przygotowania miejsca sadzenia roślin, a także rozładunku i sadzenia dużych drzew. Wiele uwagi poświęcono również drzewom przyszłości i drzewom miododajnym.

Grupy użytkowników
Na 1032 stronach leksykonu znalazło się miejsce dla ponad 1700 zdjęć wielu fotografów z różnych krajów. Odświeżone symbole i rozszerzony system wyszukiwania umożliwiają użytkownikowi łatwe wybranie drzew odpowiednich dla ich planów. Książka została przygotowana dla architektów krajobrazu, ogrodników, pracujących na rzecz gmin dekoratorów przestrzeni otwartych, projektantów ogrodów i miłośników drzew z całej Europy. Również nowa wersja leksykonu jest dostępna w języku niderlandzkim, angielskim, niemieckim i francuskim.

Ważna pozycja na rynku
Wszechstronne, kreatywne biuro Scherpontwerp przygotowało świeżą i nowoczesną formę. Książka została następnie wydrukowana w jednej z najlepszych holenderskich drukarni. Drukarnia Lecturis z Eindhoven słynie z wyjątkowej jakości publikacji i uderzających kolorów. Wszystko to złożyło się na powstanie ważnej pozycji na rynku, której wysoka jakość merytoryczna i jakość wykonania przez wiele lat będą służyć pomocą jej użytkownikom.

Recenzje
Tony Kirkham, prezes znanej na całym świecie organizacji Kew Royal Botanic Gardens, opatrzył wstępem leksykon, który, jak twierdzi, zajmie stałe miejsce, tuż obok pierwszego wydania, na jego półce z wartościowymi pozycjami. Również Harry van Trier, znany belgijski dendrolog i wykładowca zrecenzował nowe wydanie leksykonu i wypowiada się o nim w samych superlatywach. Również on ustawił tę pozycję na półce z wartościowymi książkami i napisał między innymi: - Drugie wydanie leksykonu „Van den Berk on Trees” to coś więcej, niż tylko uzupełnienie pierwszego wydania. To całkiem nowa książka, która bez wątpienia szybko wyrośnie na ulubione źródło wiedzy każdego miłośnika drzew. Teksty, ikony oraz zdjęcia dobrze wpisują się w charakterystykę naszej dziedziny. Nowością są artykuły wprowadzające, które przeczytałem z wielką przyjemnością i które będą stanowić nieocenioną pomoc przy planowaniu obsadzania różnego rodzaju obszarów. W leksykonie opublikowano obszerny tekst o sposobie i powodach wyboru rodzaju roślin. Omówiono również znaczenie dobrego przygotowania gruntu do sadzenia. Nie zabrakło też kilku słów o tym, jak rozładować duże drzewa, kiedy zostaną dostarczone oraz o sposobie ich sadzenia i pielęgnacji. Są to pytania, które zadaje sobie wiele osób z branży i na które niełatwo znaleźć odpowiedź w istniejącej literaturze. To uzupełnienia sprawiają, że nowe wydanie ma jeszcze większą wartość, niż poprzednie.

Kilka faktów o leksykonie:
·         1032 strony.
·         1101 rodzajów i odmian z opisami i zdjęciami.
·         383 nowe rodzaje i odmiany, które nie zostały zamieszczone w pierwszym wydaniu.
·         1700 zdjęć wielu fotografów.
·         5 nowych symboli; odmiana bezowocowa, owoce jadalne, liść pierzasty, odmiana zimozielona,
      drzewo miododajne.
·         Nowe rozdziały o wyborze rodzaju, przygotowaniu miejsca wzrostu, rozładunku, sadzeniu i
      pielęgnacji dużych drzew, drzewach miododajnych i drzewach przyszłości.
·         Klasyfikacja wytrzymałości na zimno dla każdego drzewa i karty wytrzymałości na zimno dla Europy
      i Ameryki Północnej.
·         Wybór asortymentu: Cees van Casteren
·         Redakcja dendrologiczna: Ronald Houtman
·         Redakcja końcowa: Johan van den Berk i Anneke de Jong
·         Atrakcyjna forma, przypominająca płytę chodnikową
·         Wymiary 22 x 22 cm, 7,3 cm grubości, waga 3,1 kg.
·         Cena € 75,00 + koszty wysyłki.
·         Zamówienia można składać na stronie vdberk.pl

Prosimy o chwilę cierpliwości.